НАТО, ЕУ, САД! УБИЈТЕ ГИ МАКЕДОНЦИТЕ ШТО НЕ ВИ ЈА ДАВААТ МАКЕДОНИЈА!

Мирка Велиновска

 

****************************

НАТО, ЕУ, САД! -УБИЈТЕ ГИ МАКЕДОНЦИТЕ ШТО НЕ ВИ ЈА ДАВААТ МАКЕДОНИЈА!

*****************

 

Шефот на државата Република Македонија, Ѓорге Иванов, - и' се обрати на нацијата. Рече дека ни Уставот ни честа и совеста не му даваат право ни да помисли, а камоли да му довери мандат на човекот што работи против интегритетот и суверенитетот на државата. Уште рече, дека не постој таков притискач или уценувач кој можи да го исплаши или да го натера, да ја смени одлуката. Кажа, дека прифаќањето странски платформи е кривично дело, со што фактички ги повика обвинителствата, да си ја вршат работата.

Шамарчина која уште ечи!

Обраќањето на Иванов е историско во вистинска смисла на зборот. Така оцени нацијата. Стана вест на денот во Европа. Документот треба веднаш да стане дел од поставката на историскиот Музеј на македонската борба. Со вакви документи сме дефицитарни оти политичарите и водачите ни се скромни. Во изразот, де.

Изгледа ќе треба да размислиме за уставни амандмани во врска со ингеренциите на шефот на државата во одбраната и надворешната политика на земјата, оти уставотворците го направиле безмалку британска кралица. И не случајно. Човекот не може да прогласи ни вонредна состојба. Всушност може, ама само ако се работи за природна катастрофа.

Па си мислам нешто со оглед дека копитово од Муртино и натаму ескалира, та дури стигна да го обвини Иванов дека извршил државен удар со тоа што не му дал мандат за антиуставна влада, време е шефот на државата да прогласи елементарна катастрофа на територијата на цела Македонија, за да може да се мобилизира државата и се' живо во неа. На него е да избере во која катастрофа ќе го смести водачот на балистите, учките и соросоидите земјани. Јас сугерирам вулканска ерупција од активирано праколонијалистичко гротло. Така, ем нема да излезе од програмата на НАТО, кој се трансформира, неодамна, во хуманитарна организација што дејствува при поплави и земјотреси, како што експертски ни објасни своевремено во "Миленко шоу" експертот Нано Ружин, ем ќе им ги затне муцките лажливи на европските здружени хуманисти / фашисти. Баш сакам да ги видам адвокатите кои се доста имагинативни трик - маистори и кои се богатат барајќи дупки во законите и премостувајќи ги со разни керефекти, како ќе го бранат вулканов од Муртино докажувајќи ни дека Заев, всушност, е анимирана политичка појава, а не суштество на природата и рожба од Бога. На што ќе се повикуваат? На Библијата или на Дарвина? Или, можеби, на папата "Македонецот", Бранко Црвенковски? Бога ти. А каде е тој? Во кој бункер се има напикано што толку нападно молчи додека чедото му Заев и балистите му ја тртаат славната Дебарца во која жив Албанец не можел да цапне без двајца гаранти Македонци? Така ни кажуваше тој. Да не станала веќе двојазична? Да не учи и тој на брз курс албански, оти доста големи се казните за незнаење службен јазик. Или си ужива во уникатноста на својата незамисливо голема расипаност кога даде јавна изјава како мандатар на владата во 2002 година дека со Рамковниот договор биле исцрпени и најрадикалните албански барања. Па, па, па! Кој легендарен лажоман! Каков Минхаузен, какви бакрачи! Го посеа отровното семе и сега си трае. Богами и тој според заслугите ќе си оди на третман пред воините на НОБ.

Надвор од заебанцијава, сериозно сакам да размислиме уште отсега за евентуални амандмански доработки на Уставот онаму, каде што е недоречен. На пример, во делот за губење граѓански права и одземање државјанство. Една од таквите карики што недостигаат е, да не се ограничува мандатот на председателот со два   изборни циклуса. Кога такви ограничувања нема за владата, а по Уставот и шефот на државата е извршна власт, нема особена причина, на пример, Иванов и третпат да не биде евентуално избран за претседател. Ова првенствено, зашто Македонија се измори, веќе, од думгајќи политички бебиња кои прават такви грешки, од кои нацијата едвај успеа да се соземе. За ова можеме дури и референдумски да се допрашаме.

Како и да е, Иванов кажа што имаше да каже и тоа си одекна секаде каде што требаше. На Македонците видливо им лекна. На Еди Рама му се стемни, та мораше да прими доза за да може да им се заканува на Иванов и на Македонија. Него го прескокнувам оти тапчото е под контрола на Соросова ЦИА и е во канџите на мафијата со која е во приватно-политичко партнерство, па од многу шмркање и дување, не ни знае што е државотворен народ, а па од кај ќе знае дека Македонија нема да да ја има само ако ги нема Маккедонците. Албанците, ако мораме, ќе ги преболиме како средновековна зараза од чума. По пописот. Но, затоа нема да ги прескокнам ни Заев, ни Шеќеринска, ни Тито Петковски, ни Стојан Андов, а бога ми ниту Љубомир Фрчковски. Ним, сега  дури им се стемни, оти сосема сигурно ќе ги чека судење за кривично дело, загрозување на државата.

На Ахмети и оние од Беса, јајцата им се најдоа во грч ладна вода. Треба да избираат меѓу змија да ги апне или магаре да им го бапне. Оти нив ќе им се реактивираат и делата што не застаруваат од времето  кога беа "борци за човекови права" и за кои со политичка одлука беа амнестирани по барање на "меџународната", а по исполнение на домашната лекоумна политичка и партиска елита. Тие сите никогаш повеќе нема да бидат политички фактор во Македонија. Гарант! На Фрчковски и Геровски, традиционално, во тешки ситуации, бабулињата им пуштаат мочка.

  • ГЕРОВСКИ

  • ШЕЌЕРИНСКА

  • ЦРВЕНКОВСКИ

  • ТИТО ПЕТКОВСКИ

  • ЉУБОМИР ФРЧКОВСКИ

  • СТОЈАН АНДОВ

Веднаш и заедно со албанскиот порртпаролски "нараштај", храбро и достоинствено писнаа ЕУ, НАТО и САД да интервенирале и да ги спасат. Дур бе, интервенционисти недонесени! Та Македонците одвај четири дена кај шетаат мирнопротестно колку да ви ја направат видливо црвено-жолтата линија на толерантност. Штом уште пеат и реццитираат, очигледно не прешле во НОБ втора фаза, па вие да барате помош од вашите старатели и господари. Рано е уште да мочате в' гаќи. Чекајте првин Заев и Бејли да ве постројат како непријателска страна пред Македонците, за да се судрите фронтално. Така бара сценариото. Така бара и храбриот Геровски од своите соплеменици великоалбански, на кои им се понуди да им напише и текст за химна, да им нацрта знаме, да им стокми Устав. Навикнат е да ги доживува како сила , оти во времето кога реши малку да изигрува Македонец, јадеше ќотек од нив, та дури и вилицата му ја скршија, па сега доживотно фрфља. Сега ги повикува на испомош, а во одбрана на заедничката им великоалбанска платформа. Оти други нема да го штитат. Препорачувам да почнете да плачете откако дедо Петар и неговите колеги архијереи на МПЦ (минус еден или двајца) ќе ги вклучат како аларм камбааните на црквите и манастирите во исто време за да го повикаат народот на специјална "молитва" и "причесна" за одбрана на татковината.

Каква странска интервенција барате сега, бре? Нели сонувавте за украинско сценарио. Чекајте малку да почне војната. Или не може, а? Наместо да се раскараат, Македонците поради вашата "великоалбанска платформа" итно се смирија.

Ебате планот на големиот планер! Ене ги дечките од легендарната "Едноока" контра банда  Борис и Богдан и заебаните Ванчо и Гоце кај докажуваат на дело дека големи водачи се раѓаат во кризни ситуации, а ги распознава масата луѓе со инстикт и со срце што намирисува искреност, чесност и интегритет. Народот напросто не е стадо овци што ќе тргне по секого. Затоа, сега вие  немате кого да испратите на сремскиот фронт. Не е се' до парите, до грантовите, до дрогата, визите, наградните патувања и гозби. Ги викате Албанците да ве штитат !? Еј, бре, муфљузи? Да бе, за нас ќе јадат ќотек! Ах, да и Американците ги чекате. Џабе! Зафатени се дома со борба против вакви како вас. И тие ја викаат петта колона, снегулки, плачипички, односно предавничка банда.

Вака да ви каже сега тетка Мирка. Ако случајно дојде американска цокула во Македонија, тоа ќе биде само за да го спроведе Џес Бејли на сослушување и судење во Вашингтон. И евентуално за ставање ред во амбасадат на Кале по сајгонската бежаниска навалица на македонските калемени сливи, жртвите на вудутренингот, домашни контрактори, слуги и шпиони. Од тие соображенија ние веќе сме воспоставиле набљудувачки пунктови за да го овековечиме и документираме овој мини-мигрантски бран што треба да го очекуваме. Особено ќе го следиме планот за бегство на госпоѓата Шеќеринска, која ќе го прогласува за геноциден српскиот народ, додека му подготвува геноцид на македонскиот. Таа дропја е маскирана како дама, ама сосема сигурно е неофашистички шљам со задача да поттикне широк балкански судир без да му ја мисли на последиците. Тешки времето да го поминеше корисно, та да научеше да вари кромпир или да научеше тежок албански или уште потежок кинески (мандарински) јазик. Уште поарно ќе беше да научеше да не јаде лајна. Ама, пустото, нели од карактер нема каде да се побегне!?

Чекајте! Тој Фрчко, нели, беше божем интелект? Па и уставоклепец беше. Се',  тики некого советуваше и исмеваше. Ме чуди како уште не знае дека ако нарипа НАТО или друга странска војска во Македонија за одлуката на шефот на држава кој ги брани Уставот и поредокот и кого го подржуваат мнозинството граѓани, ќе смета тоа за агресија. Во таков случај дури и агресорот ќе го папа на меѓународно ниво. А и вие шкопеници на ЦИА/УСАИД/СОРОС оти сте им при рака на жртвите на агресија. Не само во Македонија, туку и во дијаспората. Штом уште се крстите во САД, а не ни знаете дека таму сега претседател е Доналд Трамп, изгледа сериозно сте оштетени и ви нема поправка. Производството и пласманот на лажни вести и психолошка пропаганда нема да ви ја сменат реалноста.

Ова е моја порака до Геро и Ацика Кабран: Марк Тонер не е портпарол на Стејт Департментот. Е заменик на портпаролот и политичка останка (leftover) на Обама и Хилари. Чека отказ. Неговата изјава е нерелевантна, зашто не ја одразува политиката на новата власт. Македонците ја примија како погрешна вест (fake news).

Пишува : Мирка Велиновска

Дневник.мк , 03 март, 2017

За "Македонски Збор" уредил:  Сотир Гроздановски

***********************************

ФЕДЕРИКА МОГЕРИНИ

 

******************************

ГОСПОЃАТА МОГЕРИНИ ОТВОРЕНО МУ СЕ ЗАКАНИ НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД

*******************

 

Националниот Комитет на МААК и' укажува на целокупната македонска јавност, дека изјавата на госпоѓата Федерика Могерини, дадена пред нејзиното заминување од Република Македонија со која навестува геополитички конфликт,  покрај тоа што е исклучително опасна за мирот и стабилноста на балканските држави, недвосмислено зборува дека корумпираните бирократи од ЕУи НАТО и нивните политички миленици од Тирана и Приштина, свесни за новата политичка реалност и новите геополитички односи во светот кои се рефлектираат и на Балканот, нервозно и во најголема итност се обидуваат да го довршат Клинтон-Обама проектот за Балканот.

Проект, кој содржи две алтернативни решенија. Првото предвидува редефинирање на унитарната држава на македонскиот народ, Република Македонија, во федерална држава на две етнички заедници со рамноправни официјални јазици на двете заедници и со име кое нема да биде изведено од името на македонскиот народ и неговата матична држава. Таквата хибридна федерална творба би била итно втурнута во милитантната НАТО организација како "голема придобивка" од националната еутаназија реализирана преку погубната политика, на Зоран Заев.

МААК - Македонија

Наследничката на Валтер Холштајн, првиот претседател на Европската Комисија (тело кое во ЕУ носи оценки за напредокот на Република Македонија), инаку еден од најблиските соработници на Адолф Хитлер, госпоѓата   Федерика Могерини,  вчера во Скопје ја најави втората алтернатива на овој проект. Имено, госпоѓата Могерини отворено му се закани на македонскиот народ, до колку не ја прифати опцијата за федерализација и тивко бришење на македонското постоење, дека тоа би бил геополитички конфликт или агресија од Албанија и Косово.

Според овај геополитички конфликт со албанско-косовска агресија врз Македонија и со премолчено одобрување од корумпираните бирократи од ЕУ и НАТО, би се формирала фашистичката творба под име Голема Албанија. Вааква албанска фашистичка творба постојеше за време на златното време на фашизмот од 1941 до 1943 година и на соседните балкански држави, со своите sверства им нанесе големи  човечки и материјални загуби. Па така, спрема нејзините изјави и скриени намери, ваквата нова фашистичка албанска творба би требала да ја доврши работата на европските планери и со повторното распарчување, после Букурешките распарчувања на целокупната македонска етничка територија, Република Македонија дефинитивно да ја избришат од географската карта на Европа.

Затоа, Националниот Комитет на МААК, од како паднаа маските на бирократите од ЕУ и НАТО и нивните закани со геополитчки конфликт, инициран и реализиран токму од нив, јасно и отворено ја повикува Руската Федерација да стане во одбрана на Република Македонија. Да стане во одбрана на колевката на Православието и писменоста, вредности, кои со милениуми заеднички ги споделуваме.

Националниот Комитет на МААК сака да ја потсети целокупната домашна и меѓународна јавност,  дека вредностите на кои денес се повикуваат ЕУ и НАТО се менувале, се менуваат и ќе се менуваат зависно од односот на политичките сили во европските држави и САД и нивните себични интереси. За разлика од нив, вредностите кои ги поврзуваат народите на Русија и Македонија се постојани и не менливи.

Токму во името на тие заеднички вредности инсистираме на заедничка заложба во зачувувањето на македонската држава, Република Македонија.

 

Текстот е преземен од "Македонска Нација",

Уреден за "Македонски Збор" од Сотир Гроздановски

*************************************************

Kind regards : 04 март, 2017

Sotir Grozdanovski broj 55